Toimintopainikkeet

Jäsenverkko Reppu

Jäsenverkko Reppu




Repun esittely

Alanavigaatio ja haku

Sisältö

Kansanviisaudet ja kesäntulo

9.4.2010

Ensimmäisestä suojasäästä menee 200 päivää rukiin puintiin. Ja mikä Mariana katolla, se vappuna vaolla.

Vanha kansanviisaus tietää, että ensimmäisestä suojan puolella olleesta päivästä saa laskea 200 päivää, ennen kuin ruista pääsee puimaan. Väittävätpä muutamat tämän pitäneen usein paikkansa. Entä jos homma pitää kutinsa myös vuonna 2010, jolloin lunta on ollut enemmän kuin miesmuistiin ja pakkaset jatkuivat pitkälle kevääseen?

Lähes koko Hämeessä ensimmäinen suojasää nähtiin vasta maaliskuun 1. päivänä. Tästä kun lasketaan 200 päivää eteenpäin, niin sen mukaan olisi ruispellolle asiaa puintimielessä vasta syyskuun 17. päivänä!

lunta_katolla_2010.jpg

Toinen vanhan kansan tietämä sääennuste liittyy lumen pysymiseen katolla. "Mikä Mariana katolla, se vappuna vaolla". Marianpäivänä 21.3. oli katoilla lunta vielä eteläistä Suomea myöten, vaikka katot ovat nykyään selvästi liukkaampia kuin pärekatot ennen vanhaan, joten lumi tulee yleensä vauhdilla alas. Jos vanhat viisaat olivat oikeassa, niin kylvövaot ovat lumen peitossa tänä vappuna.

Nyt kevät onkin sitten edennyt vauhdilla ja pieni viivästys voidaan parhaassa tapauksessa kiriä ainakin osittain kiinni.

Terminen kevät alkoi Hämeessä 26.3. Ajankohta oli varsin tyypillinen. Terminen kevät alkaa, kun vuorokauden keskilämpötila nousee pysyvästi nolla-asteeseen tai yli. Kesään siirrytään, kun vuorokauden keskilämpötila pysyy +10 asteen yläpuolella.

 
Sivun alkuun

Linkit ja lisätiedot

Alatunniste