Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Peltolohkojen koko rajoittaa koneiden käyttöä
17.9.2009
Peltolohkojen koko kasvaa paljon hitaammin kuin maatalouskoneiden koko. Peltolohkojen kokoa tulisi kasvattaa nykyisestä, sillä kustannuspaineiden vuoksi maatilat joutuvat tehostamaan toimintaansa. Hajanaisten ja pienehköjen peltolohkojen vuoksi viljelijät ja koneurakoitsijat käyttävät työaikaansa entistä enemmän maantiekuljetuksiin.
Keski-Pohjanmaan suurimmat peltolohkot löytyvät toholampilaisilta ja sieviläisiltä maatiloilta. Molemmissa kunnissa peltolohkojen keskikoko ylittää nyt niukasti kolmen hehtaarin rajan. Etenkin Sievissä peltolohkojen keskikoko on kasvanut nopeasti tilusjärjestelyjen ansiosta. Koko maakunnassa peltolohkojen keskikoko on tällä hetkellä 2,36 hehtaaria. Tämä kaikki selviää MTK Keski-Pohjanmaan keräämästä tilastoaineistosta.
Tuotantoaan jatkavilla tiloilla peruskohkojen määrä lisääntyy yhdellä lohkolla joka toinen tai kolmas vuosi. Kaikkein nopeimmin tilakohtainen peltolohkojen määrä kasvoi Ullavassa, Ylivieskassa ja Kannuksessa. Seurantatiedoista on pääteltävissä, ettei peltolohkojen koko kasva juuri lainkaan ilman tilusjärjestelyjä.Kannuksessa maakunnan suurimmat tilat
Maatilojen keskikoko on kasvanut MTK Keski-Pohjanmaan toimialueella nyt 39,74:n peltohehtaariin. Edellisvuosien tapaan maakunnan suurimmat maatilat löytyvät Kannuksesta, jossa maatilojen keskimääräinen peltoala on jo 53,40 hehtaaria.
Edellisvuoden rehusato vaikutti maidontuotantoon
Maidontuotanto on alentunut Keski-Pohjanmaalla lievästi edellisen kiintiökauden jälkeen. Maaliskuussa 2009 päättyneellä kiintiökaudella maidontuotanto oli 222,6 miljoonaa litraa, missä on vähennystä edelliseen kiintiökauteen 1,8 miljoonaa litraa. Maitotilojen lukumäärä väheni samaan aikaan 6,5 prosenttia. Lypsylehmien lukumäärä pysyi käytännöllisesti katsoen edellisvuoden tasolla. Tällä hetkellä MTK Keski-Pohjanmaan alueella tuotetaan jo 10,2 prosenttia koko maan maidontuotannosta ja suhteellisen osuuden odotetaan kasvavan yhä edelleen.
Emolehmien määrä on noussut lievästi. Nyt MTK Keski-Pohjanmaan alueella on 2 663 emolehmää. Se vastaa 5,1 prosentin osuutta koko maan emolehmämäärästä.
Kesanto lisäsi suosiotaan
Peltoa ohjattiin kasvukaudella 2009 kesantoon runsain määrin. Nurmiala väheni edellisestä kasvukaudesta yli tuhannella hehtaarilla. Myös kuminan viljelyala väheni kolmanneksella, kun se oli ollut useampana edellisenä vuotena selvässä kasvussa.
Perunan viljelyala on pysynyt entisellä tasolla kuten myös energiakasvien viljelyala. Merkille pantavaa on, että rypsin viljelysala kasvoi selvästi edellisvuodesta saavuttaen lähestulkoon aiemman viljelyalan.
