Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Reilua ruokaa -seminaari Kokkolassa 18.8.2010
Elintarvikeala on EU:n talouden keskeisiä aloja. Kuluttajan kannalta on tärkeää, että elintarvikeketju tuottaa laadukkaita, maukkaita ja kohtuuhintaisia elintarvikkeita. Vaakakupissa painavat myös alkuperä, ympäristövaikutukset ja turvallisuus. Ruoalta peräänkuulutetaan vastuullisuutta. Mutta miten erilaiset vaatimukset toteutuvat, ja miten kuluttaja voi varmistua elintarvikkeiden vastuullisuudesta? Onko reilua ruokaa tarjolla? Entä mikä on EU:n vaikutus?
Osana EU arjessa –tapahtumaa järjestetään Kokkolassa ruoan vastuullisuutta käsittelevä seminaari keskiviikkona 18.8.2010 Kokkolan kaupungintalon Kokkolasalissa, Kauppatori 5. Tilaisuuden puheenjohtajana on toimittaja Maarit Tastula.
Reilua ruokaa -seminaari klo 15.30-17.30
Kokkolasali - Kokkolan kaupungintalo - Kauppatori 5
15.30 Tilaisuuden avaus
Toimittaja Maarit Tastula
15.40 Maa- ja metsätalousministeriön tervehdys
Valtiosihteeri Minna-Mari Kaila
15.50 Turvallista ja reilua ruokaa
Pääjohtaja Jaana Husu-Kallio, Evira
16.00 Löytöretki ruoan kestävyyteen paikallisesti ja kansainvälisesti
Professori Sirpa Kurppa, Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus MTT
16.10 Paneelikeskustelu
Valtiosihteeri Minna-Mari Kaila
Professori Sirpa Kurppa, MTT
Pääjohtaja Jaana Husu-Kallio, Evira
Puheenjohtaja Juha Marttila, MTK
Luomuviljelijä Mats Holmqvist
Toimitusjohtaja Arttu Laine, Osuuskauppa KPO
17.20 Puheenjohtajan päätelmät
17.30 Tilaisuus päättyy
Kahvitarjoilu klo 15 alkaen. Tilaisuus on maksuton ja kaikille avoin. Ohjelmaan voi tutustua osoitteessa www.euarjessa.fi. Tervetuloa!
EU iltatorilla klo 18-21
Kauppatori-Kokkola
Juontajina Maarit Tastula, Petri Kuikka ja Kati Latva-Teikari
Mikä keskipohjalaisia EU:ssa mietityttää?
Komission Suomen edustuston päällikkö Eikka Kosonen, Euroopan parlamentin tiedotustoimiston päällikkö Pekka Nurminen ja Eurooppatiedotuksen päällikkö Marja Aspelund vastaavat kansalaisten lähettämiin kinkkisiin EU-kysymyksiin.
Euroopan parlamentin päätökset jääkaapissasi
Pekka Nurminen, Euroopan parlamentin Suomen tiedotustoimiston päällikkö
Keski-Pohjanmaa EU:ssa – EU Keski-Pohjanmaalla
Kansanedustajat Mika Lintilä, Tuomo Puumala ja
Mats Nylund
Puhallinorkesteri Brass Blast musisoi
Turvallista ja ilmastoystävällistä ruokaa – onko sitä?
Eviran pääjohtaja Jaana Husu-Kallio
MTT:n professori Sirpa Kurppa
Kokkolan ammattiopisto esittää: ”Makukisa”
Miten pärjäävät kisassa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila, Eviran pääjohtaja Jaana Husu-Kallio ja komission päällikkö Eikka Kosonen?
”Virkeänä ratissa”
EU-hankkeella rekkamiesten ruokavaliot kuntoon
Projektipäällikkö Anne Salmi, Työterveyslaitos
Osastot
MTK, Eurooppatiedotus, Eduskuntatiedotus, TEM, Euroopan komissio ja Europarlamentti, ECHA ja ProAgria
Kysy EU:sta asiantuntijoilta!
Voit soittaa kysymyksesi tai kommenttisi EU:sta ennen tapahtumaa YLE Radio Keski-Pohjanmaan EU arjessa -puhelimeen numeroon 06-219 8155 (pvm). Vastauksen kuulet iltatorilla.
Linkit ja lisätiedot
EU saattaa tuntua kaukaiselta, mutta sitä etsiessään ei tarvitse mennä jääkaappia kauemmaksi. EU
vaikuttaa elintarvikkeiden turvallisuusvaatimuksiin, pakkausmerkintöihin ja tuotantoon. Moniin asioihin,
joita emme ehkä tule edes ajatelleeksi.
Mutta mitä mieltä EU:sta ja ruoasta ovat keskipohjalaiset, entä elintarvikealan asiantuntijat ja poliitikot? Tervetuloa EU arjessa -päivän tapahtumiin kuulemaan ja keskustelemaan EU:n vaikutuksesta
keskipohjalaisten arkeen ja ruokaan!
Lisätiedot:
Keski-Pohjanmaan Eurooppatiedotus,
aluetiedottaja Heli Pietilä,
puh. 010 3456 330,
gsm 040 510 7524, http://www.euarjessa.fi/
