Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Kummimaatilahanke tutustuttaa koululaisia maaseudun ammatteihin
24.9.2008
Vantaan Ruusuvuoren koulun yhdeksäsluokkalaisia vieraili Mikanderin tilalla Porvoossa tutustumassa metsätilaan ja maaseudun ammatteihin. Vierailu oli osa MTK:n Kummimaatilahanketta.
MTK aloitti tänä syksynä kummimaatilatoiminnan. Peruskoulun viides- ja yhdeksäsluokkalaiset saavat mahdollisuuden tutustua maa- ja metsätilojen elämään, ruoan reittiin pellolta pöytään ja maaseudun ammatteihin.
Yhdeksäsluokkalaisille kerrottiin kestävästä kehityksestä, metsätaloudesta ja maaseudun tarjoamista ammateista.
Ruusuvuoren yhdeksäsluokkalaiset tutustuivat talousmetsään ja opettelivat mittaamaan puun ikää kairaamalla. Metsätalousinsinööri Ove Simosas opasti ja kertoi metsänhoidon perusteista. Koululaiset pääsivät myös vierailemaan navetassa ja tutustumaan maidon tuotantoketjuun.
”Koululaisilla oli todella paljon hyviä kysymyksiä ja he vaikuttivat oikein kiinnostuneita näkemästään”, iloitsee hankekoordinaattori Anna Perttu.
Viidesluokkalaiset pääsevät tutustumaan maukkaan ja terveellisen ruoan alkuperään, tuotantoketjuun ja maatilan toimintaan. Syksyllä 2008 kummitilatoimintaa kokeillaan neljän maataloustuottajien liiton alueella, joilla järjestetään yhteensä liki parikymmentä tilavierailua ja ensi vuonna toimintaa on tarkoitus laajentaa.
Kummimaatilahankkeen tavoitteena on myös nostaa suomalaisen ruoan ja sen tekijöiden arvostusta ja tunnettuutta sekä hakea vastausta maa- ja metsätalouden ja elintarviketalouden työvoimapulaan lisäämällä nuorten tietoa ja kiinnostusta näitä aloja kohtaan.
Hankkeen toteuttamisesta vastaa MTK. Hankkeen rahoittajana toimii MTK:n lisäksi maa- ja metsätalousministeriön Laatuketju.
Lisätietoja:
hankekoordinaattori Anna Perttu, MTK
puhelin 020 413 2398 tai 040 866 9799
Lisää aiheesta palvelussamme:
Linkit ja lisätiedot
