
26.6.2009
”Jos emme tee tulevaisuutta itse, sen tekee joku muu ja aivan muista lähtökohdista kuin metsänomistajien tavoitteet ja yksityismetsätalouden menestyminen”, metsäjohtaja Juha Hakkarainen luotaa tulevaisuutta MTK-Viestissä.
MTK:n järjestölehden, MTK-Viestin, heinäkuun numero on omistettu metsä- ja ympäristöasioille. Lehdessä käsitellään puukauppaa, metsäenergiaa, metsälakien uudistamista, jokamiehenoikeuksia, erilaisia ympäristöhankkeita ja monia muita aiheita.
Johtaja Markku Tornberg selventää kirjoituksessaan jokamiehenoikeuden rajoja. ”Jokamiehenoikeuden käytön on oltava luonteeltaan tilapäistä ja haitatonta. Käyttö ei saa aiheuttaa kohtuutonta vahinkoa, haittaa tai häiriötä maanomistajalle tai muille luonnossa liikkuville.” Artikkeli kokonaisuudessaan löytyy alla olevasta linkistä lehden esittelyn yhteydestä.
Ylijohtaja Timo Tanninen kertoo haastattelussa ympäristöministeriön näkemyksistä mm. suojeluasioihin. Hän kannattaa vapaaehtoista suojelua. ”Kaikkien etu on, että asiat menevät vapaaehtoista tietä mahdollisimman pitkälle”, Tanninen painottaa.
Varametsäjohtaja Timo Nyrhinen tarkastelee metsälainsäädännön uudistamiskiemuroita. Metsänomistajan näkökulma meinaa aika ajoin unohtua niin lainsäädännössä kuin metsäsuunnittelussa.
Näistä ja monista muista aiheista on lehdessä hyödyllistä ja ajankohtaista tietoa lähipäivinä ilmestyvässä lehdessä.
MTK-Viesti on MTK:n järjestölehti, joka postitetaan MTK:n luottamushenkilöille, mutta myös muut lehdestä kiinnostuneet voivat sen tilata. Voit tehdä tilauksen puhelin 020 413 2253/Tiina Harju tai tilaajapalvelu( at )mtk.fi. Lehden hinta jäsenille vuonna 2009 on 22 euroa ja muille 37 euroa.