MTK - Metsä

Toimintopainikkeet

Facebook Twitter My Space Delicious Sähköposti

Jäsenverkko Reppu

Jäsenverkko Reppu




Repun esittely

MTK-päätason navigaatio

Alanavigaatio ja haku

Sisältö

Peltola metsävaltuuskunnassa: Puumarkkinat toimivat sittenkin

15.4.2009

Puumarkkinat toimivat kuten muutkin markkinat, metsäpolitiikka sen sijaan on pahasti metsässä, summasi puheenjohtaja Olavi Peltola metsäsektorin toimintaa avatessaan MTK:n metsävaltuuskunnan kokouksen 15.4.2009 Espoossa.

Metsänomistajat ovat aina syytettyjen penkillä kun raakapuumarkkinoilla on häiriöitä. Tilastoja tarkastelemalla voi puumarkkinoista kuitenkin todeta: Ne toimivat sittenkin! Vuonna 2007 teollisuus tarvitsi tukkia ja myös sai sitä. Vuosi sitten puun tarve muuttui tukista kuituun ja taas markkinat toimivat. Yksityismetsien myynti ei ole vuosikausiin ollut yhtä kuitupuupainotteinen kuin viime vuonna.

Luonnonvarastrategia tarjoaa mahdollisuuksia

Vaikka puukaupassa tällä hetkellä onkin hiljaista, pitemmällä aikavälillä metsien tuotteita ja palveluita tarvitaan yhä enemmän. Viime keskiviikkona pääministeri Vanhaselle luovutettiin Sitran johdolla laadittu Kansallinen luonnonvarastrategia.

Luonnonvarastrategia ammentaa paljolti samoista maaseudun luonnonvaroista ja ihmisten osaamisesta kuin MTK:n oma toimintastrategiakin. Strategiassa todetaan, että puu ja muut uusiutuvat luonnonvarat ja vesivarannot ovat kansallinen vahvuutemme biotalouteen tähdättäessä. Tämä on tietysti olennaista myös suomalaisen metsänomistajan kannalta. Nyt meidän on pidettävä huoli siitä, että kansallisen luonnonvarastrategian jalkauttamisessa meidän äänemme kuuluu ja tarpeemme otetaan huomioon.

Metsäpolitiikassa parantamisen varaa

Metsäpolitiikassa jatkuu turbulenssi. Enää ei voi puhua erikseen kotimaisesta ja kansainvälisestä metsäpolitiikasta – ei ainakaan EU:n tasolla. Kaikki, mitä tapahtuu EU:ssa, heijastuu yhä nopeammin kotimaan asioihin.

Eduskunnassa odottaa edelleen kestävän metsätalouden rahoituslain muutos siihen kaavailtua täydennystä. Lain muuttaminen tulisi ottaa uuteen käsittelyyn. Samasta asiasta kolme lakia – peruslaki, sen muuttaminen ja muutoksen täydennys – on lainsäädäntöä, joka hakee vertaistaan metsätaloutemme historiassa. On tehtävä, kuten ennen vanhaan armeijassa: Kun asentoa ei saa korjaamalla kuntoon, on tehtävä uusi!

Metsälaki puolestaan on ollut jo useiden vuosien ajan perustuslain vastaisessa tilassa. Vasta nyt maa- ja metsätalousministeriössä on ryhdytty kartoittamaan lain tarkistustarpeita.

Samassa lainvastaisessa tilanteessa ollaan metsäkeskusten keräämien yksityismetsien metsikkötietojen keruun ja hyödyntämisen osalta. Henkilötietolaki on ollut voimassa jo 10 vuotta, joten tämä asia olisi pitänyt saada kuntoon jo ajat sitten.

Metsällisen edunvalvonnan kehittämisen paikka

Tänään metsävaltuuskunnan asialistalla oleva MTK:n strategialuonnos on koko metsäomistajaorganisaation kannalta erittäin tärkeä. Strategiassa linjataan koko MTK:n tulevaisuutta ja jäsenryhmien roolia keskusjärjestössä.

Metsällisen edunvalvonnan on profiloiduttava metsänomistajien silmissä ja metsänomistajien äänen on kuuluttava MTK:n hallinnossa. Tämä myös tarkoittaa sitä, että organisaation tulee olla sellainen, että se on houkutteleva vaihtoehto kaikille metsänomistajille –asuinpaikasta ja ammatista riippumatta.

Metsävaltuuskunnan kannanotto:

 

Metsä-Savosta vuoden 2008 metsänhoitoyhdistys

Metsävaltuuskunnassa julkistettiin myös Vuoden 2008 metsänhoitoyhdistyksen valinta. Vuoden 2008 metsänhoitoyhdistykseksi valittiin MHY Metsä-Savo.

 
 
Sivun alkuun

Linkit ja lisätiedot

Alatunniste