Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Puukauppa-aikeita joka viidennellä metsänomistajalla
12.4.2010
Metsänomistajien epävarmuus puukaupassa on suurempaa kuin koskaan aiemmin. Enemmistö puunmyyjistä viettää välivuotta. Toisaalta viidennes metsänomistajista suunnittelee puukauppaa, mikä pitää kaupan käynnissä.
”Epävarmojen metsänomistajien osuus on nyt suurempi kuin koskaan aiemmin. Se on harmi, sillä puulla on kysyntää ja tuotteilla markkinoita”, sanoo tutkimuspäällikkö Erno Järvinen MTK:sta.
Suurin osa metsänomistajasta on myynyt puuta muutaman viime vuoden aikana. Metsänomistajien vähäistä kiinnostusta puukauppaan saattaakin selittää, että takana on vilkkaita puukauppavuosia.
Vaikka vanhoista kaupoista osa on edelleen korjaamatta, teollisuuden puuntarve on kova. Puukaupan vauhdin odotetaankin kiihtyvän syksyä ja talvea kohti. Teollisuudelle se ei riitä. Sahat tarvitsevat tukkia jo ennen kesälomia.
Maaseudun Tulevaisuuden kysely osoittaa, että aktiivisimmin puukauppoja tekevät maanviljelijät. Heistä useampi kuin joka toinen on myynyt puuta tämän ja viime vuoden aikana.
Myös metsänomistajan iällä on vaikutusta. Nuorehkot metsänomistajat tekevät puukauppoja muita säännöllisemmin. Yli 60-vuotiailla metsänomistajilla puukauppojen väli harvenee ja noin viidennes heistä lopettaa puun myynnin kokonaan.
Puukauppoja metsänomistajat perustelevat metsänhoidon tarpeilla. Rahantarpeeseen puukauppoja tekee enää yksi metsänomistaja neljästä. Vielä 90-luvun lopulla rahantarve siivitti lähes joka toista puukauppaa. Metsänomistajien odotukset puun hinnasta ovat maltilliset.
Linkit ja lisätiedot
