MTK - Metsä

Toimintopainikkeet

Facebook Twitter My Space Delicious Sähköposti

Jäsenverkko Reppu

Jäsenverkko Reppu




Repun esittely

MTK-päätason navigaatio

Alanavigaatio ja haku

Sisältö

Ensiharvennusta ja lumitöitä

16.2.2010

Ensiharvennus 20-30 -vuotiaassa nuoressa metsässä on metsänhoidollisesti erittäin tärkeää. Sillä varmistetaan puuston parempi kasvu tulevaisuudessa. Ensiharvennusta voi suorittaa lähes ympäri vuoden. Talvella tehdään paljon päätehakkuita ja järeämpiä harvennuksia koneellisesti, mutta voi metsässä tehdä hommia moottorisahankin kanssa. Lumen takia metsurityö vaikeutuu, mutta ei se mahdotonta ole.

Metsuri hangessaMetsuri Pauli Vesa Sysmästä on tehnyt harvennuksia metsurintyönä vuosikymmenet. ”Kaikkea on tullut vuosien varrella tehtyä, mutta hautakiveeni voi kai raapustaa, että koivikkoa en koskaan oppinut harventamaan”, mies naureskelee.

”Siinä hommassa kun pitää olla niin karski ja sydämetön, että raaskii ottaa riittävästi puita pois.” Hän on siihen työhön todennut olevansa aivan liian hyväsydäminen mies. 15-vuotiaita koivuja pitäisi metsään jättää vain noin 500 - 600 puuta hehtaarille, mikä näyttää kyllä todella harvalta metsältä.

Vesa on myös sitä mieltä, että jos metsää lähtee tiheänä kasvattamaan, niin tiheänä sitä on paras jatkossakin kasvattaman. ”Jos kesken kaiken menee harventamaan väärin, niin metsä ei kestä tuuli- tai lumituhoja”.

Tällaisena lumitalvena kuin nyt, on monta riukukasvuista vastaharvennettua männyntaimikkoa todella hätää kärsimässä. Puiden pitäisi saada tottua uuteen kasvuympäristöönsä vähintään kolme vuotta ennen kuin ne kestävät moisia rasituksia.  

Metsänomistajalle ihan hyvää kuntoilua

Vesan mielestä moottorisahahommat ovat oikein sopivaa työtä itse kullekin metsänomistajalle. Ei siis suotta kannata arastella järeämpienkin metsänhoitotöiden tekemistä itse. Vesa koulutti mhy Päijät-Hämeen metsänomistajakurssilaisia moottorisahan huollossa ja käytössä.

”Työskentele sadoin päivin, tuhertele tuhansin”, Vesa runoili kurssilaisille, kun kysyttiin, uskaltaako luokillaan olevia koivupuita mennä kaatamaan itse moottorisahalla. Vesan mielestä kaarella olevat puut ovat niin yllätyksellinen vastustaja, että niiden kaataminen on syytä kuitenkin jättää ammattilaisille.

” Kokemus on ainoa tapa oppia arvioimaan, mihin suuntaan puu kaatuu. Nyt kun saattaa olla 1000 kiloa lumikuormaa latvuksessa, se vaikuttaa kaatumissuuntaan todella paljon. Eli jos yleensä sanotaan, että puu voi kaatua kolmeen suuntaan niin nyt se kaatuu kyllä ihan mihin vaan”, manailee Vesa tykkylumen haittoja.

Lumitöihin kannattaa silti metsänomistajan panostaa. Jos ei moottorisahan kanssa kannatakaan itse mennä metsää raivaamaan, niin tykkylumen luokilleen painamia nuoria puita kannattaa käydä varovasti kopistelemassa. Esimerkiksi osasahan jatkovarsi on hyvä apu tähän. Siihen kannattaa ilmastointiteipillä sitoa vähän pehmustetta, niin ei vioita kuorta. Neljän metrin kepakolla kolistelee hehtaarin taimikon noin neljässä tunnissa, neuvotaan Päijät-Hämeen metsänhoitoyhdistyksestä.

Taittuneet männynrungot oikaisevat itsensä yleensä hyvin, mutta tuho muodostuu, jos puu katkeaa lumen painosta. Korvausta voi hakea, jos tuhoalue on vähintään 0,5 hehtaarin laajuinen.

 

Anne Rauhamäki

 
Sivun alkuun

Linkit ja lisätiedot

Alatunniste