Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
MTK ja Venäjän tuottajajärjestö Akkor yhteistyöhön
26.6.2009
Yhteistyön tavoitteena on tiedonvaihto maa- ja metsätalouden saralla. Tärkeitä kehittämiskohteita ovat muun muassa koulutukseen ja maaseudun työvoimaan liittyvät kysymykset. Myös koneisiin ja lannoitteisiin liittyvät asiat nousivat esityslistalle.
Puheenjohtaja Marttila näkee sopimuksen luontevana kanssakäymisenä lähinaapurin kanssa.
”Venäjällä on halua saada tietoa esimerkiksi maatalouden eri rahoitusjärjestelmistä. Myös maaseutumatkailun kehittämisestä ollaan hyvin kiinnostuneita”, Marttila summaa.
Myös venäläinen osapuoli pitää sopimusta tärkeänä päänavauksena tulevalle yhteistyölle.
”Sopimus allekirjoitettiin Pietarin ja Leningradin alueen paikallisyhdistyksen kanssa. Jatkossa MTK:n tavoitteena on päästä yhteistyöhön koko Venäjän tuottajajärjestön kanssa”, kertoo MTK:n järjestöjohtaja Matti Voutilainen.
”Sopimuksen myötä toivomme, että naapurimaiden järjestöt edistävät viljelijöiden hyvinvointia molemmissa maissa ja edesauttavat viljelijöiden järjestäytymistä.”
Venäjä investoi maatalouteen
Venäjän tuottajien valtakunnallinen järjestö Akkor jakaantuu 80 alueelliseksi liitoksi. Pietarin ja Leningradin alueen tuottajayhdistykseen kuuluu 17 paikallisyhdistystä. Rekisteröityjä viljelijöitä on noin 300 000, joista arviolta puolet kuuluu Akkoriin. Järjestön tavoitteena on saada kaikki puutarhapalstoja suuremmat tilat jäsenikseen.
Venäjällä on meneillään maaseudun kehittämisohjelma vuosille 2008–2012. Akkor neuvottelee tukiehdoista sekä alueellisesti että federaation tasolla. Tiloja tuetaan muun muassa korkotuetuin lainoin. Investointitukea voi saada maatilojen kehittämisen lisäksi elintarvikkeiden jatkojalostukseen ja maaseutumatkailuun. Esimerkiksi Leningradin alueen tuottajayhdistyksellä on suunnitteilla lihanjalostuslaitoksen perustaminen Viipurin seudulle.
Lisätietoja:
puheenjohtaja Juha Marttila, MTK, puhelin 050 341 3167
järjestöjohtaja Matti Voutilainen, MTK, puh. 0400 672 807
Linkit ja lisätiedot

