Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Maatalousministerit päättävät EU:n maatalouspolitiikan muutoksista tällä viikolla: Suomen hallituksen on pidettävä tiukasti kiinni tavoitteistaan
17.11.2008
MTK vaatii hallitukselta päättäväistä otetta Suomen viljelijöiden etujen puolustamisessa viikon puolivälissä tehtävissä EU:n päätöksissä. Jos EU:n komission esitykset ns. terveystarkastuksesta hyväksytään sellaisenaan, Suomen maataloustuotannon tärkein tuotannonala, maito- ja nautakarjatalous, on vakavasti uhattuna. Lisäksi tärkkelysperunantuotannolta viedään kannattavan tuotannon edellytykset.
MTK:n vaatimukset maatalouspolitiikan uudistuksessa ovat olleet hallituksen tiedossa jo kauan. Ne koskevat erityisesti maidon-, naudanlihan- ja tärkkelysperunan tuotantoa.
Komission esittämä maitokiintiöiden vuosittainen lisääminen ja järjestelmän lopettaminen vuonna 2015 lisää maidon tarjontaa Euroopassa. Tämä alentaa samanaikaisesti maidon tuottajahintaa komission arvioiden mukaan 10 prosentilla. Suomen epäedullisissa olosuhteissa maidontuotanto alenee kannattavuuden heiketessä.
Ainoa tapa turvata Suomen maidontuotannon tulevaisuus on riittävän korkea, hinnanalennuksen korvaava lypsylehmäpalkkio. Rahoitus palkkion maksamiseen on saatava Euroopan unionilta. Kysymys on EU:n tukipolitiikan muutoksesta, jolla tuloja siirretään epäedullisissa olosuhteissa toimivilta maidontuottajilta EU:n parhaissa tuotantomaissa maitoa tuottaville.
MTK vaatii, että neuvoston päätös antaa jatkossakin joustavat mahdollisuudet maksaa nautatuet tuotantosidonnaisina. Komission esitys irrottaisi Suomessa maksettavan 150 euron sonnipalkkion tuotannosta. Tämä merkitsisi tuotantoedellytysten loppumista AB-tukialueilla ja kannattavuuden voimakasta heikkenemistä C-alueilla. Palkkion säilyminen tuotantoon sidottuna on kohtalon kysymys jo nyt kannattavuuskriisissä olevalle tuotannonalalle.
Tärkkelysperunan tuotannossa komissio ehdottaa tuotantoon sidotun viljelijätuen ja myös tehtaan palkkion lopettamista jo mahdollisesti vuonna 2011. Ilman tuotantoon sidottua tukea tärkkelysperunantuotannolla ei ole jatkamismahdollisuuksia Suomessa. MTK:n vaatimuksena on, että molempien tukimuotojen on jatkuttava pitkällä aikavälillä, myös vuonna 2013 alkavan uuden EU:n rahoituskauden jälkeen.
Lisätietoja:
puheenjohtaja Michael Hornborg, 040 722 0552
johtaja Simo Tiainen, 040 553 3131
Tiedotustilaisuuden PowerPoint -esitys:
Linkit ja lisätiedot

