Alanavigaatio ja haku
Hae sivustolta
Sisältö
Hajajätevesiasetus on tehoton ja liian tiukka
2.3.2010
Ympäristöministeriön asettaman hajajätevesityöryhmän loppuraportti luovutettiin tänään 2.3.2010 ministeri Paula Lehtomäelle. MTK jätti loppuraporttiin eriävän mielipiteen. Hajajätevesiasetuksen toimeenpano tulisi maksamaan haja-asutusalueiden asukkaille ja kesämökkiläisille noin 2,5 miljardia euroa. Summa on täysin kohtuuton suhteutettuna saatavaan vesiensuojeluhyötyyn.
Loppuraportissa korostetaan, että asetusta ei tulla muuttamaan. MTK:n näkemys on koko ajan ollut ja on yhä, että haja-asutuksen jätevesiasetus on liian tiukka. Asetuksen laajamittaista toimeenpanoa koko maassa ei voi vesiensuojelulla perustella. MTK on toistuvasti ehdottanut, että asetuksen sanamuotoa muutetaan seuraavalla tavalla: ”Talousjätevesistä ympäristöön vesistöön joutuvaa kuormitusta on vähennettävä…”. Ehdotusta asetuksen sanamuodon muuttamisesta ei työryhmässä kannatettu.
Hajajätevesityöryhmän loppuraportti ei ota huomioon asetuksen kustannustehottomuutta. Mikäli yksityishenkilöiden varoja edellytetään suunnattavan kansalliseen ja Itämeren vesiensuojeluun jopa 2,5 miljardin euron verran, on se MTK:n mielestä tehtävä huomattavasti kustannustehokkaammin ja kestävämmin perustein.
MTK:n mukaan loppuraportissa ei myöskään kiinnitetä riittävästi huomiota erilaisten laitteiden huoltovaatimuksiin ja toimivuuteen. Pelkkä investointi ei edistä vesiensuojelua, ellei laitteistoja ylläpidetä ja huolleta säännöllisesti.
Hajajätevesityöryhmän tarkoituksena oli edistää hajajätevesiasetuksen toimeenpanoa ja koordinoida eri osa-puolten yhteistyötä. Työryhmän tehtävänä oli selvittää asetuksen toimeenpanon merkittävimmät ongelmat sekä tehdä toimenpide-ehdotuksia niiden poistamiseksi ja jätevesiuudistuksen toteuttamiseksi säädettynä määräaikana.
Lisätietoja: lakimies Leena Penttinen, MTK, puh. 020 413 2489
Työryhmän loppuraportti löytyy ympäristöministeriön www-sivuilta
Linkit ja lisätiedot

