Toimintopainikkeet

Omistajavaihdos


Aiheeseen liittyvät tilaisuudet:


Syksyllä 2017 jatkuvat

Tulevaisuus syntyy tekemällä #haastaEmbuske 6.11.17

Kuka jatkaa viljelyä, mitä teen pelloille -tilaisuudet 2.11.-20.11

Maatilan yhtiöittäminen 4.12.17,

Maatilan omistajavaihdostilaisuus 12.12.17

Maatilan laki ja sopimuspäivä 13.12.17

 
 


MATERIAALIT ja ESITYKSET

.

MAATILAN YHTIÖITTÄMINEN 23.3.2017 Kuopio

Tilaisuuden materiaalit tästä linkistä


LAKI ja SOPIMUSPÄIVÄ Kuopiossa 13.2.2017

Tilaisuuden esitykset tästä linkistä


MAATILAN OMISTAJANVAIHDOS maanantaina 21.11.2016 Lapinlahti

Tilaisuuden esitykset tästä linkistä

 
 

MAATILA MAATALOUSYHTYMÄKSI, keskiviikkona 7.12.2016

Tilaisuuden esitykset tästä linkistä

 
 

KUKA JATKAA VILJELYÄ? MITÄ TEEN TILALLE JA PELLOILLE ELÄKEIÄSSÄ?

Tilaisuuksien esitykset ja materiaalit löytyvät täältä

helmikuu17.jpg


 
 


SUUNNITTELETKO OMISTAJAVAIHDOSTA?

Teitä auttavat seuraavat tahot:

KUNTIEN MAASEUTUVIRANOMAISET tarjoaa maksutonta ensiasteen neuvontaa SPV-omistajavaihdoksissa:

Luoteis-Savon maaseutupalvelut:

Tabell Mari p. 040 673 8399, mari.tabell@kiuruvesi.fi

.

Sydän Savon maaseutupalvelut:

Nykänen Juha p. 044 7401250, juha.nykanen@siilinjarvi.fi

Liimatainen Mikko p. 044 7401257, mikko.liimatanen@siilinjarvi.fi

.

Ylä-Savon maaseutupalvelut:

Pulkkinen Eero p. 0400 220 077, eero.pulkkinen@iisalmi.fi

Koskela Merja p. 040 488 3051, merja.koskela@iisalmi.fi

Hirvonen Heikki p. 040 674 2926, heikki.hirvonen@iisalmi.fi

Koukkari Erkki p. 0400 370 095, erkki.koukkari@iisalmi.fi

IMG_0127.jpg Helena metsä eri lajit  muokattu.jpghttp://www-admin.mtk.fi/admin/docedit/files/renderFile?rendering=fullSize&instanceId=97472690322080481&stamp=1487315366031


METSÄNHOITOYHDSTYKSET tarjoavat SPV-neuvontaa, jossa ensimmäinen kartoituspalaveri maksuton jäsenillä, muut toimenpiteet maksullisia:

Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Savo:

Kosunen Arto (koko alue) p. 0400 725 293, arto.kosunen@mhy.fi

Säisä Mauri (Maaninka, Siilinjärvi) p. 040 7600 278, mauri.saisa@mhy.fi

.

Metsänhoitoyhdistys Savotta:

Karppinen Rauno (Iisalmi, Sonkajärvi, Vieremä, Pielavesi, Kiuruvesi) p. 044 721 3117, rauno.karppinen@mty.fi

Voutilainen Sinikka (Lapinlahti, Kiuruvesi, Nilsiä, Juankoski, Kaavi) p. 040 720 1114, sinikka.voutilainen@mhy.fi.

.

Metsänhoitoyhdistys Rautavaara:

Jaakko Tossavainen p. 040 5520143, jaakko.tossavainen@mhy.fi

.

Metsänhoitoyhdistys Keski-Savo:

Soikkeli Petri p. 040 866 7508, petri.soikkeli@mhy.fi

Gustafsson Auvo p. 050 378 6130, auvo.gustafsson@mhy.fi



PROAGRIA POHJOIS-SAVO tarjoaa maksullista SPV-neuvontaa, taloussuunnittelua ja laskentaa, luonnoskauppakirjojen laadintaa sekä kaupanvahvistusta:

Yhteyshenkilö ja koordinaattori: Laajalahti Kyösti p. 0400 277 670

Eskelinen Leena p. 043 825 4982

Ollikainen Matti p. 0400 371 021

Pitkälä Joakim p. 040 579 7178 (talouslaskelmat)

Joensuu Marika p. 0400 571 647

Mäkelä Sanna p. 043 825 1213

Lukinmaa Vuokko p. 043 824 7615

Rissanen Tuomo p. 040 563 8749

etunimi.sukunimi@proagria.fi


YKSITYISET NEUVOJAT laativat mm. maksullisia laskelmia ja liiketoimintasuunnitelmia sekä osa antaa omistajavaihdosneuvontaa:

Maatili: Laskelmat

Pieviläinen Aukusti p. 0400 907275, aukusti.pievilainen@maatili.fi

Pikkarainen Juho p. 0400 906 231, juho.pikkarainen@maatili.fi

Teräväpää: Laskelmat, omistajavaihdokset

Riikonen Aila p. 050 3551051, ailariikonen@gmail.com (laskelmat)

Kajan Jari p. 040 7360035, jari.kajan@laskentakajan.fi (omistajavaihdokset, laskelmat, yhtiöittäminen)

Tarkista oman kuntasi maaseututoimesta kehittämisrahan saamisen edellytykset. Monet kunnat maksavat jopa 80 % verottomasta kustannuksesta investointi- tai spv-suunnitteluista tiettyyn rajaan saakka sekä kannustusavustusta tilanpidon aloittajille.  


Neuvo 2020-palvelulla apua myös omistajavaihdoksiin kesästä 2017 alaken. Maksat alv:n.

Seuraa ilmoittelua.


 
 


Sivun alkuun
 
Tulosta Sähköposti Facebook Twitter Google+ Lisää
Sivu päivitetty: 2.10.2017