Toimintopainikkeet

Omistajavaihdos


Omistajavaihdoksen uudet muodot-hanke

 
 

Muut omistajanvaihdokseen liittyvät linkit:

Luopumistuki (Melan video)

Nuorten viljelijöiden aloitustuki

Aloittamisavustuksen hakuaika on muuttunut - aikaa hakea tilanpidon aloittamisesta 24 kk, mutta täytyy olla alle 41 vuotias.( 5.6.2018) Tulkitaan takautuvasti vuoden 2018 alusta.

.............................................................................................................................

Muiden hankkeiden materiaalit


Toivo! tiedonvälityshanke (MTK-Keski-Suomi)

 

Opinnäytetyöt:


...............................................................................................................

MATERIAALIT ja ESITYKSET KOHTI TULEVAA-hanke


Tulevaisuus syntyy tekemällä #haastaEmbuske 6.11.17

Kuka jatkaa viljelyä, mitä teen tilalle ja pelloille -tilaisuudet 2.11.-20.11.17

Maatilan yhtiöittäminen 4.12.17

Maatilan omistajavaihdostilaisuus 12.12.17

Maatilan laki ja sopimuspäivä 13.12.17

MAATILAN YHTIÖITTÄMINEN 23.3.2017 Kuopio Tilaisuuden materiaalit tästä linkistä

LAKI ja SOPIMUSPÄIVÄ Kuopiossa 13.2.2017 Tilaisuuden esitykset tästä linkistä

MAATILAN OMISTAJANVAIHDOS maanantaina 21.11.2016 Lapinlahti Tilaisuuden esitykset tästä linkistä


MAATILA MAATALOUSYHTYMÄKSI, keskiviikkona 7.12.2016 Tilaisuuden esitykset tästä linkistä

 
 

KUKA JATKAA VILJELYÄ? MITÄ TEEN TILALLE JA PELLOILLE ELÄKEIÄSSÄ? syksy 2016

Tilaisuuksien esitykset ja materiaalit löytyvät täältä

helmikuu17.jpg


 
 


SUUNNITTELETKO OMISTAJAVAIHDOSTA?

Teitä auttavat seuraavat tahot:

KUNTIEN MAASEUTUVIRANOMAISET tarjoaa maksutonta ensiasteen neuvontaa SPV-omistajavaihdoksissa:

Luoteis-Savon maaseutupalvelut:

Tabell Mari p. 040 673 8399, mari.tabell@kiuruvesi.fi

Sydän Savon maaseutupalvelut:

Nykänen Juha p. 044 7401250, juha.nykanen@siilinjarvi.fi

Liimatainen Mikko p. 044 7401257, mikko.liimatanen@siilinjarvi.fi

 Ylä-Savon maaseutupalvelut:

                  Pulkkinen Eero p. 0400 220 077, eero.pulkkinen@iisalmi.fi

                  Koskela Merja p. 040 488 3051, merja.koskela@iisalmi.fi

                  Hirvonen Heikki p. 040 674 2926, heikki.hirvonen@iisalmi.fi

                  Koukkari Erkki p. 0400 370 095, erkki.koukkari@iisalmi.fi

IMG_0127.jpg Helena metsä eri lajit  muokattu.jpg

METSÄNHOITOYHDISTYKSET tarjoavat SPV-neuvontaa, jossa ensimmäinen kartoituspalaveri maksuton jäsenillä, muut toimenpiteet maksullisia:

Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Savo:

Kosunen Arto (koko alue) p. 0400 725 293, arto.kosunen@mhy.fi

Säisä Mauri (Maaninka, Siilinjärvi) p. 040 7600 278, mauri.saisa@mhy.fi

Metsänhoitoyhdistys Savotta:  

Haataja Jukka(Iisalmi, Sonkajärvi, Vieremä, Kiuruvesi) p. 0400 172 274 , jukka.haataja@mhy.fi

Voutilainen Sinikka (Lapinlahti, Nilsiä, Juankoski, Kaavi) p. 040 720 1114, sinikka.voutilainen@mhy.fi

Metsänhoitoyhdistys Rautavaara:

Jaakko Tossavainen p. 040 5520143, jaakko.tossavainen@mhy.fi

Metsänhoitoyhdistys Keski-Savo:

Soikkeli Petri p. 040 866 7508, petri.soikkeli@mhy.fi

Gustafsson Auvo p. 050 378 6130, auvo.gustafsson@mhy.fi

PROAGRIA POHJOIS-SAVO tarjoaa maksullista SPV-neuvontaa, taloussuunnittelua ja laskentaa, luonnoskauppakirjojen laadintaa sekä kaupanvahvistusta, Neuvo 2020-palvelut:

Yhteyshenkilö ja koordinaattori: Laajalahti Kyösti 0400 277 670 (kaupanvahvistajaoikeudet)

Eskelinen Leena              043 825 4982 (kaupanvahvistajaoikeudet)

Joensuu Marika              0400 571 647

Pitkälä Joakim                 040 579 7178 (talouslaskelmat)

Mäkelä Sanna                043 825 1213

Nissinen Marko              043 824 7615

Tuovinen Kirsi                 0400 867 400

Paavilainen Juhani           0400 172 386 (yhtiömuotoinen)


YKSITYISET NEUVOJAT laativat maksullisia laskelmia ja liiketoimintasuunnitelmia; Neuvo 2020-palvelut:

Maatili:

Pieviläinen Aukusti p. 0400 907275, aukusti.pievilainen@maatili.fi

Pikkarainen Juho p. 0400 906 231, juho.pikkarainen@maatili.fi

Teräväpää:  

Riikonen Aila p. 050 3551051, ailariikonen@gmail.com

Jari Kajan p. 040 7360035, jari.kajan@laskentakajan.fi

Tarkista oman kuntasi maaseututoimesta kehittämisrahan saamisen edellytykset. Monet kunnat maksavat jopa 80 % verottomasta kustannuksesta investointi- tai spv-suunnitteluista tiettyyn rajaan saakka sekä kannustusavustusta tilanpidon aloittajille.  

Neuvo2020 - palvelulla apua myös omistajavaihdosten ja investointien alkuselvittelyihin. Maksat vain alv:n.www.mavi.fi tai googleta mavi neuvojarekisteri. Tarvitset tilatunnuksen päästäksesi käyttämään palvelua.




Sivun alkuun
 
Tulosta Sähköposti Facebook Twitter Google+ Lisää
Sivu päivitetty: 5.6.2018