Vesienhoitoa yhteistyössä - maalta merelle
Uutinen – Maaseudun edunvalvonta
Vesienhoitoa yhteistyössä - maalta merelle
13.08.2026
Vuoden alussa käynnistynyt 8-vuotinen ACWA LIFE -hanke on päässyt hyvään alkuun. MTK on yksi hankkeen 15 partnerista ja tuo hankkeeseen erityisesti maanomistajien ja käytännön maa- ja metsätalouden näkökulmaa mukaan.
Vesien hyvä tila ei synny yksittäisillä toimilla, vaan pitkäjänteisellä sektorien välisellä yhteistyöllä eri toimenpiteitä ja toimintamalleja yhdistämällä. ACWA LIFE kokoaa yhteen maanomistajia, järjestöjä, tutkijoita ja viranomaisia etsimään juuri tietylle alueelle parhaiten soveltuvia kustannustehokkaita ratkaisuja, jotka ottavat huomioon eri toimijoiden tarpeet ja mahdollisuudet vesienhallintaan ja -hoitoon.
Hankkeessa kehitetään valuma-aluesuunnittelua ja toteutetaan konkreettisia toimia, joilla voidaan vähentää vesien kuormitusta ja samalla vahvistaa luonnon monimuotoisuutta sekä tukea maa- ja metsätalouden harjoittamista ja sopeutumista muuttuviin ilmasto-olosuhteisiin. Työn lähtökohtana on yhteistyö ja vapaaehtoisuus: ratkaisuja rakennetaan yhdessä maanomistajien ja paikallisten toimijoiden kanssa. Tärkeässä osassa hankkeessa ovat myös neuvonta, koulutus ja viestintä. Lisäksi ohjaus- ja rahoituskeinojen kehittäminen ja edistäminen kuuluvat hankkeen tavoitteisiin.
Hanke toimii koko maassa, mutta demoalueet toimivat esimerkkeinä valuma-aluelähtöiselle suunnittelulle ja toimenpiteiden toteutukselle. Demoalueet ovat Laihianjoki-Sulvanjoki, Temmesjoki, Mynälahti, Porvoonjoki ja Virtasalmi-Joroinen. Alueet sijaitsevat eri osissa Suomea ja ne edustavat erilaisia vesistöjä sekä valuma-alueita, ympäristöolosuhteita ja vesien tilaan vaikuttavia haasteita.
Miksi juuri sinun kannattaa kiinnostua hankkeesta?
Vesi on maa- ja metsätalouden elinehto. Peltoviljely tarvitsee vettä sopivan määrän oikeaan aikaan. Puiden kasvu tyrehtyy märkyyden tai kuivuuden jatkuessa pidempään. Kotieläintaloudessa vettä tarvitaan rehuntuotannon lisäksi eläinten juomavedeksi ja käyttövedeksi eläinsuojassa.
Maa- ja metsätaloudesta aiheutuu ravinne- ja kiintoainekuormitusta vesiin. Vaikka maa- ja metsätaloussektori, kuten monet muutkin, ovat tehneet merkittävää työtä kuormituksen vähentämiseksi, toimia tarvitaan lisää, koska kaikki vesistöt eivät ole vielä hyvässä tilassa. Toimia tarvitaan myös hyvän tilan ylläpitoon sekä kuormituksen hillintään ja sopeutumiseen ilmaston muuttuessa. Demoalueilla kannattaa hyödyntää hankkeen tarjoamaa neuvonta-apua ja tukea toimien toteutukseen. Olemalla aktiivinen pääsee itse vaikuttamaan ja ottamaan suurimman hyödyn hankkeesta. Koulutuksiin ja muihin tapahtumiin voi osallistua kaikkialta Suomesta.
Yhdessä voimme löytää ratkaisuja, jotka tukevat vesien tilaa, maa- ja metsätalouden elinvoimaisuutta sekä ihmisten ja luonnon hyvinvointia.
Tutustu hankkeeseen ja seuraa sen etenemistä MTK:n sivulla https://mtk.fi/acwa-life sekä kattavammin https://elinvoimakeskus.fi/acwa-life.
Lisätiedot:
Airi Kulmala
asiantuntija, ympäristö
Mikko Syri
kenttäpäällikkö
aiheet: hanketoiminta, vesienhoito