Takaisin Ruoka- ja juomamessut käynnistyivät Helsingissä – suomalainen ruoantuotanto kiinnostaa myös kansainvälisesti

Uutinen – Maatalous ja suomalainen ruoka

Ruoka- ja juomamessut käynnistyivät Helsingissä – suomalainen ruoantuotanto kiinnostaa myös kansainvälisesti

24.04.2026

Ruoka- ja juomamessut kokoavat Helsingin Messukeskukseen 24.–26.4.2026 ruoan ystäviä, alan toimijoita ja ruoan tekijöitä. MTK:n ja Ruokatiedon yhteisosasto kiinnostaa  myös kansainvälisiä messuvieraita. Alan suurtapahtumaan odotetaan yli 60 000 kävijää.

Tokyo City Universityn messuvieraita kiinnosti Suomen ruokajärjestelmä. Oikealta MTK:n asiantuntija Vikke Schildt ja Juho Kyntäjä.
Tokyo City Universityn messuvieraita kiinnosti Suomen ruokajärjestelmä. Oikealta MTK:n asiantuntija Vikke Schildt ja Juho Kyntäjä.

Messut ovat MTK:lle tärkeä mahdollisuus kohdata kuluttajia ja kertoa kotimaisesta ruoantuotannosta. Messuvieraat voivat tutustua suomalaiseen alkutuotantoon, Hyvää Suomesta -merkkiin sekä testata tietonsa alkuperämerkkivisassa. Ohjelmassa on mukana myös tuottajia ja ruoka-alan osaajia.

MTK:n ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivosen mukaan messut tarjoavat hyvän mahdollisuuden kohdata kuluttajia kasvotusten.

– Meille on tärkeää kertoa suomalaisesta ruoantuotannosta ja kuulla kuluttajien ajatuksia. Näin rakennamme luottamusta ruokaketjuun, Siivonen sanoo.

MTK:n osasto on herättänyt kiinnostusta myös kansainvälisesti

– Jo ensimmäisenä messupäivänä osastollamme vieraili esimerkiksi japanilaisia. Heitä kiinnosti Suomen ruokajärjestelmä, kestävä ruoantuotanto, maatalousalan houkuttelevuus sekä koko ruokaketjun toimivuus, kertoi MTK:n asiantuntija Vikke Schildt.

– Keskustelimme pitkään myös siitä, miten vihreille aloille saadaan nuoria ja uusia tekijöitä. Alkuperämerkinnät herättivät myös kiinnostusta.


 

Amski on tavattavissa MTK:n osastolla perjantaina klo 12. Hän esiintyy Basilika-näytöskeittiössä klo 14.30–15.00. Ruoantuottaja Tero Lahti on Basilika-näytöskeittiössä lauantaina klo 18–18.30. Molempina päivinä valmistetaan juustokakkua lasissa, ja yleisö pääsee myös maistamaan!

Lisäksi lauantaina klo 14.30–15.00 on ohjelmaa HTH-keittiölavalla.


Amski veti ruokavisaa varmalla otteella. 

Ruoka 2026 -tapahtuma on avoinna

  • perjantaina 24.4. klo 10–20
  • lauantaina 25.4. klo 10–20
  • sunnuntaina 26.4. klo 10–17

Tervetuloa MTK:n ja Ruokatiedon yhteisosastolle 3d3.



Kaija Stormbom

viestinnän asiantuntija

maatalous, elinkeinopolitiikka, maaseutuyrittäjyys, elintarvikkeet ja suomalainen ruoka

+358 20 413 2385

+358 40 848 9559

Heidi Siivonen

ruokamarkkina-asiantuntija

kuluttajatyö

+358 20 413 2925

+358 40 568 8802

aiheet: alkuperämerkit, kotimainenruoka, suomalainenruoka, alkutuotanto, ruokamessut, mtk mobiili, ruoan alkuperä