Valiokunnat

Valiokunnat ovat omien tuotantoalojensa asiantuntijoita. Niiden tehtävänä valvoa tuottajien ja jäsenien etuja, selvittää alaansa liittyviä kysymyksiä sekä antaa lausuntoja ja tehdä esityksiä MTK:n johtokunnalle. Valiokuntien rinnalla toimii lisäksi tuotantosuuntakohtaisia verkostoja.

Voit ottaa yhteyttä halutessasi valiokunnan sihteeriin tai puheenjohtajaan. Sihteerien sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@mtk.fi

MTK:lla on yhteensä 9 valiokuntaa:

  • Elinkeinopolitiikka ja yrittäjyys
    pj. Leena Erälinna, leena.eralinna(at)gmail.com, 0400 541 496
    vpj. Kimmo Ihalainen, kimmo.ihalainen(at)pp.inet.fi, 0400 184 712
    siht. Marko Mäki-Hakola
     
  • Erikoiskasvit
    pj. Petri Rakkolainen, rakkolainenpetrik(at)gmail.com, 050 524 7645
    vpj. Johanna Smith, johanna.smith(at)boxen.fi, 041 465 1094
    siht. Antti Lavonen
     
  • Jäsenpalvelut
    pj. Johanna Kankaanpää, johanna.kankaanpaa(at)outlook.com, 0400 549 714
    vpj. Tuomo Tikkanen
    siht. Susanna Palkkimäki
     
  • Liha
    pj. Mauno Ylinen, mauno.ylinen(at)mtk.fi, 040 5212642
    siht. Mari Lukkariniemi
     
  • Maito
    pj. Asko Miettinen, asko.miettinen(at)mtk.fi, 040 732 7388
    vpj. Tuomo Haikonen
    siht. Marjukka Mattio
     
  • Nuoret
    pj. Seppo Korpi, ses.korpi(at)gmail.com, 045 677 7192
    vpj. Ville Rouhiainen, ville.rouhiainen(at)hotmail.com, 050 384 9699
    siht. Tiia Kuusela
     
  • Osaaminen ja hyvinvointi
    pj. Kati Partanen, kati.partanen(at)mtk.fi, 040 5229872
    vpj. Mika Nieminen, mika.nieminen(at)phpoint.fi, 0400 762960
    siht. Maire Lumiaho
     
  • Peltokasvit

    pj. Esa Similä, esa.simila(at)netikka.fi, 0400 906266
    vpj. Ari-Pekka Kirjonen, ari.kirjonen(at)mtk.fi, 0400 783895
    siht. Mika Virtanen

  • Ympäristö ja maankäyttö
    pj. Vesa Paavola 

    vpj. Hannu Karppila, hannu(at)karppila.fi, 0456766509
    siht. Minna Ojanperä