Verkostot

MTK:lla on 13 verkostoa. Verkosto on foorumi, jossa käytävää keskustelua ja kannanmuodostusta hyödynnetään alan tarpeiden ja näkemysten välittämiseksi valiokunnalle. Verkoston toimintaan pääsevät mukaan MTK:n ja SLC:n jäsenet.

Alta löydät verkostojen puheenjohtajien ja varapuheenjohtajien yhteystiedot. Verkostojien puheenjohtavat ovat mukana myös valiokuntien toiminnassa tuotantosuuntansa edustajana. Sihteerien yhteystiedot löydät täältä. Verkostot hyödyntävät useita eri sähköisiä alustoja toiminnassaan.

  • Hevonen
    pj. Helena Halinen, helena.halinen(at)pp.inet.fi, 0503379858
    vpj. Timo Ryynänen, timo.ryynanen(at)pp3.inet.fi, 0400378633
    siht. Johanna Andersson

 

  • Kananmuna
    pj. Juuso Hulmi, juusohulmi(at)hotmail.com, 0408382046
    vpj. Jouni Paunonen, paunola(at)elisanet.fi, 0405652491
    siht. Mari Lukkariniemi

 

  • Kylvösiemen

         pj. Matti Kantola, matti.kantola(at)phnet.fi, 0500845169

         vpj. Heikki Jalli, heikki.jalli(at)luke.fi, 0407208239

         siht. Mika Virtanen

 

  • Lammas
    pj. Pia Parikka, pia(at)parikantila.fi, 040739494
    vpj. Maija Suutarinen, 0405065372
    siht. Saara Patama

 

  • Luomu
    pj. Jaana Elo, elojaana67(at)gmail.com, 0442220879
    vpj. Samuli Leinonen, samuli.m.leinonen(at)gmail.com, 040 5266350
    siht. Johanna Andersson

 

  • Mallas

         pj. Heikki Mäkelä, heikki(at)ylimakela.fi, 0400432880                                                                     vpj. Ilkka Markkula, ilkka.markkula(at)trumetari.inet.fi, 0400593412
         siht. Max Schulman, Mika Virtanen

  • Nauta
    pj. Jaakko Isomäki, jaakko.isomaki(at)gmail.com, 0405547319
    vpj. Anne Kangasvuori-Hosike, anne.kangasvuori(at)dnainternet.net, 040 505 1075
    siht Saara Patama

 

  • Peruna
    pj. Markus Heikki, heikki(at)finpom.com, 0415442011
    vpj. Susanna Suonio, susanna(at)suoniontila.fi, 0405642638
    siht. Antti Lavonen
    Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa, uutiskirjeitä, webinaareja, Teams-kokouksia ja Facebook-ryhmää. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin.

 

  • Puutarha
    pj. Stiina Lerkki, s.lerkki(at)gmail.com, 040 6503534
    vpj. Noora Räsänen, noora.hj.rasanen(at)gmail.com, 040 1541 234
    siht. Mika Virtanen

 

  • Siipikarja
    pj. Eeva Korimäki, eeva.korimaki(at)marttila.fi, 0444846567
    vpj Harri Sippola, harri.sippola(at)gmail.com, 050 4941114
    siht. Mari Lukkariniemi

 

  • Sika
    pj. Taru Antikainen, taruantikainen(at)hotmail.com, 0505294366
    vpj. Jussi Joki-Erkkilä, jj-e(at)kotinet.com, 0405815938
    siht. Mari Lukkariniemi

 

  • Sokerijuurikas
    pj. Olli Cavén, olli.caven(at)hotmail.com, 0503320555
    vpj. Erno Toikka, erno.toikka(at)elisanet.fi, 0500123676
    siht. Antti Lavonen. Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa, Facebook-ja Whatsapp -ryhmiä, Skype-tapaamisia sekä järjestää viljelijätilaisuuksia. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin.
        • Sokerijuurikkaan neuvotteluryhmä
          pj. Erno Toikka, erno.toikka(at)elisanet.fi, 0500123676
          vpj. Juha Wikström, juha.wikstrom(at)taamarla.fi, 0407757565
          siht. Antti Lavonen

 

  • Tärkkelysperuna
    pj. Petri Rakkolainen, rakkolainenpetrik(at)gmail.com, 0505247645
    vpj. Ilpo Ulvinen, ilpo.ulvinen(at)hotmail.com, 0505178766
    siht. Antti Lavonen. Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa ja Teams-kokouksia viljelijätilaisuuksien lisäksi. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin

 

  • Öljy- ja valkuaiskasvit
    pj. Ilari Sundberg, isbergh(at)suomi24.fi, +358405783495
    vpj. Kalle Vähä-Piikkiö, kalle.vahapiikkio(at)gmail.com, 0400928744
    siht. Max Schulman, Mika Virtanen