Verkostot

MTK:lla on 13 verkostoa. Verkosto on foorumi, jossa käytävää keskustelua ja kannanmuodostusta hyödynnetään alan tarpeiden ja näkemysten välittämiseksi valiokunnalle. Verkoston toimintaan pääsevät mukaan MTK:n ja SLC:n jäsenet.

Alta löydät verkostojen puheenjohtajien ja varapuheenjohtajien yhteystiedot. Verkostojien puheenjohtavat ovat mukana myös valiokuntien toiminnassa tuotantosuuntansa edustajana. Sihteerien yhteystiedot löydät täältä. Verkostot hyödyntävät useita eri sähköisiä alustoja toiminnassaan.

  • Hevonen
    pj. Helena Halinen, helena.halinen@pp.inet.fi, 050 337 9858
    vpj. Timo Ryynänen, timo.ryynanen@pp3.inet.fi, 0400378633
    siht. Johanna Andersson
     
  • Kananmuna
    pj. Juuso Hulmi, juusohulmi(at)hotmail.com, 0408 382 046
    vpj. Jouni Paunonen, paunola(at)elisanet.fi, 040 565 2491
    siht. Mari Lukkariniemi
     
  • Kylvösiemen

    pj. Matti Kantola, matti.kantola(at)phnet.fi, 0500845169
    vpj. Heikki Jalli, heikki.jalli(at)luke.fi, 0407208239
    siht. Mika Virtanen

  • Lammas
    pj. Tapio Rintala, rintala.tapio(at)gmail.com, 0500257280
    vpj. Maija Suutarinen, 0405065372
    siht. Saara Patama
     
  • Luomu
    pj. Jaana Elo, elojaana67(at)gmail.com, 0442220879
    vpj. Samuli Leinonen, samuli.m.leinonen(at)gmail.com, 040 5266350
    siht. Johanna Andersson
     
  • Mallas

    pj. Heikki Mäkelä, heikki(at)ylimakela.fi, 0400432880
    vpj. Ilkka Markkula, ilkka.markkula(at)trumetari.inet.fi, 0400593412
    siht. Max Schulman, Mika Virtanen

  • Nauta
    pj. Pasi Ingalsuo, pasi.ingalsuo(at)gmail.com, 0400866678
    vpj. Anne Kangasvuori-Hosike, anne.kangasvuori(at)dnainternet.net, 040 505 1075
    siht Saara Patama
     
  • Peruna
    pj. Markus Heikki, heikki(at)finpom.com, 0415442011
    vpj. Susanna Suonio, susanna(at)suoniontila.fi, 0405642638
    siht. Antti Lavonen
    Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa, uutiskirjeitä, webinaareja, Teams-kokouksia ja Facebook-ryhmää. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin.
     
  • Puutarha
    pj. Stiina Lerkki, s.lerkki(at)gmail.com, 040 6503534
    vpj. Jukka Sariola, sariola(at)merimaskulainen.com, 0505820012
    siht. Mika Virtanen
     
  • Siipikarja
    pj. Eeva Korimäki, eeva.korimaki(at)marttila.fi, 0444846567
    vpj Harri Sippola, harri.sippola(at)gmail.com, 050 4941114
    siht. Mari Lukkariniemi  
     
  • Sika
    pj. Taru Antikainen, taruantikainen(at)hotmail.com, 0505294366
    vpj. Jussi Joki-Erkkilä, jj-e(at)kotinet.com, 0405815938
    siht. Mari Lukkariniemi
     
  • Sokerijuurikas
    pj. Pekka Myllymäki, pekka.myllymaki(at)ravea.inet.fi, 0400828375
    vpj. Erno Toikka, erno.toikka(at)elisanet.fi, 0500123676
    siht. Antti Lavonen. Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa, Facebook-ja Whatsapp -ryhmiä, Skype-tapaamisia sekä järjestää viljelijätilaisuuksia. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin.
    • Sokerijuurikkaan neuvotteluryhmä
      pj. Erno Toikka, erno.toikka(at)elisanet.fi, 0500123676
      vpj. Juha Wikström, juha.wikstrom(at)taamarla.fi, 0407757565
      siht. Antti Lavonen
       

  • Tärkkelysperuna
    pj. Petri Rakkolainen, rakkolainenpetrik(at)gmail.com, 0505247645
    vpj. Ilpo Ulvinen, ilpo.ulvinen(at)hotmail.com, 0505178766
    siht. Antti Lavonen. Verkosto hyödyntää sähköistä työtilaa ja Teams-kokouksia viljelijätilaisuuksien lisäksi. Jos haluat mukaan toimintaan, ole yhteydessä sihteeriin
     
  • Öljy- ja valkuaiskasvit
    pj. Pentti Ervasto, pentti.ervasto(at)kolumbus.fi, 0400465271
    vpj. Kalle Vähä-Piikkiö, kalle.vahapiikkio(at)gmail.com, 0400928744
    siht. Max Schulman, Mika Virtanen