Puumarkkinakatsaus: Puukauppa yhä normaalitasoa hitaampaa – metsänhoitoyhdistysten puukauppapalvelu kiinnostaa metsänomistajia
Puumarkkinakatsaus: Puukauppa yhä normaalitasoa hitaampaa – metsänhoitoyhdistysten puukauppapalvelu kiinnostaa metsänomistajia
Uutinen – Metsätalous ja metsänomistaminen
Puumarkkinakatsaus: Puukauppa yhä normaalitasoa hitaampaa – metsänhoitoyhdistysten puukauppapalvelu kiinnostaa metsänomistajia
06.10.2026
Puukauppa on vilkastunut syksyn aikana, mutta kauppamäärät ovat edelleen tavanomaista alemmalla tasolla. Metsänomistajat tarjoavat puuta markkinoille aiempaa aktiivisemmin, ja metsänhoitoyhdistysten uudistetut puukauppapalvelut ovat saaneet hyvän vastaanoton.
Puukauppamäärät ovat nousseet tasaisesti syksyn mittaan, mutta ne ovat edelleen huomattavan paljon alhaisempia normaaliin puukauppasyksyyn nähden. Myös teollisuuden puunkäyttömääriin peilaten varantotasot ovat enemmänkin supistumassa kuin kasvamassa. Normaaleina syksyinä puukauppamäärät lähentelevät loppuvuodesta miljoonaa kuutiota, mutta tähän mennessä ollaan vasta päästy puolesta miljoonasta ylöspäin ja parhaimpana viikkonakin jääty neljäsosa miljoonasta kuutiometristä. Puukauppaa pitää selkeästi yllä kesäkorjuukelpoiset kuusitukkivaltaiset kohteet. Tukkien hinta onkin ollut viimevuoden tasoa ja kuusitukilla jopa parempi. Kuitupuun hinnat sen sijaan ovat edelleen laskusuunnassa.
Metsäteollisuuden lopputuotemarkkinoilla on tapahtunut piristymistä sekä määrissä että hinnoissa. Erityisesti kartonkilaaduilla nähdään lähes pystysuoraa hintojen nousua. Kiinan havusellun kysyntä on ollut heikkoa, mutta hintojen lasku näyttää taittuneen viime viikkoina. Kuusisahatavaran hinta on säilynyt korkealla tasolla, mutta mäntysahatavaran hinnat ovat hieman laskeneet. Toisaalta sahatavaran kysyntäsykli painottuukin perinteisesti alkuvuoteen. Kaikkiaan inflaation nousu näyttäytyy kuluttajille lopputuotteiden ja palveluiden kallistumisena. Siten se kohdistuu myös metsänomistajille korkojen, polttoaineiden ja metsänhoitotöiden hintojen nousun myötä. Tuntuu erikoiselta, että kuitupuun hinnat ovat olleet edelleen laskevia ja viime vuoden huipuista on tultu yli 10 euroa kuutiolta alemmas.
Metsänomistajia ei voi syyttää puun tarjonnan puutteesta. Puuta tarjotaan kyllä markkinoille, kun siihen on riittävät kannusteet. Näin on selkeästi tapahtumassa ainakin metsänhoitoyhdistysten uudistuneiden puukauppapalveluiden osalta. Puuta on metsänhoitoyhdistysten kautta tarjolla kattavasti kautta Suomen. Palvelut tukevat siten puumarkkinoiden kysyntää ja toimivuutta. Metsänhoitoyhdistykset ja MTK metsänomistajien edunvalvojina eivät ole jarruna puukaupassa. Kannusteena toimii metsänomistajan tavoitteista lähtevä puuta kilpailuttavat uudistuneet puukauppapalvelut. Puukaupan tarjouskilpailun jälkeen nähdään sitten ostajien kannusteet.
Kuukauden nosto
Metsänomistajien tyytyväisyys metsänhoitoyhdistysten palveluihin on kasvussa, käy ilmi MTK:n syksyn Metsätutka-kyselystä. Erityisesti tyytyväisyys puukauppa- ja metsähoitopalveluihin on korkealla tasolla. Metsänhoitoyhdistykset panostavat metsänomistajalähtöisten palveluiden kehittymiseen erityisesti uusien puukaupallisten palveluiden kautta. ”Luvut kertovat siitä, että metsänhoitoyhdistysten kanssa asiointi koetaan positiivisena. Erityisesti puukaupan palvelut ovat tärkeitä metsänomistajille. Omalta yhdistykseltä haluttaisiin erityisesti puukaupan kilpailuttamista ja tarjousten vertailua sekä tiedotusta hintatasosta ja kysynnän kehityksestä”, MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen kommentoi.
Lisätietoa puumarkkinatilanteesta: MTK:n metsätilastot
Kalle Karttunen
tutkimuspäällikkö
metsäntutkimus, puumarkkinat ja datakehitys
+358 44 373 9377
aiheet: puumarkkinat, puumarkkinakatsaus