Asiantuntijalausunto hallituksen esityksestä kaivoslain muuttamisesta
Lausunto
Asiantuntijalausunto hallituksen esityksestä kaivoslain muuttamisesta
25.11.2025
Eduskunnan talousvaliokunta
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry kiittää mahdollisuudesta lausua otsikon mukaisesta aiheesta, jossa pyydetään lausuntoa kaivoslain 46 ja 99§:n muuttamisesta. Kyseiset pykälät ovat muuttuneet lausuntokierrosaineistosta (VN/14492/2025).
MTK kannattaa lakiuudistuksia, jotka sujuvoittavat viranomaisten toimintaa ja pidämme järkevänä esitetyn lakiehdotuksen tarkoitusta poistaa kahden vuoden ns. karenssi malminetsintäluvasta, jos sama toimija jatkaa entisellä kaivosalueellaan.
MTK pitää hyvänä sitä, että uudistus ei ole tapahtumassa maanomistajien korvausasemaa heikentävästi. Korvausmenettelyiden selkeydellä ja maanomistajan oikeudesta korvauksiin on vaikutuksia maanomistajan tuntemaan kokemukseen malminetsintä- ja kaivoshankkeissa. Maanomistajan tuntemalla kokemuksella on oma merkityksensä ja vaikutuksensa malminetsintä- ja kaivoshankkeiden hyväksyttävyyteen ja sujuvaan toteutukseen niin eri yhteistyömuodoissa kuin viranomaismenettelyissä.
MTK huomauttaa, että maanomistajan kannalta nyt esitetty lakimuutos malminetsintäkorvaustason säilymisestä korkeimmalla tasolla ei huomioi tilanteita, joissa nyt voimassa olevan kaivoslain mukaisen malminetsintäluvan ja sen jälkeisen ns. karenssiajan jälkeen samalle alueelle kohdentuu uusi malminetsintälupa saman tai eri toimijan toimesta. Uuden malminetsintäluvan myötä myös korvaustaso alkaa uudestaan alhaisimmalta tasolta. Kuitenkin maanomistajalle malminetsintälupa vaikuttaa kiinteistön kehittämismahdollisuuksiin heikentävästi ja haitta on sinällään sama riippumatta siitä onko kyseessä vanha vai uusi malminetsintälupa kohdentuessaan samalle alueelle.
Helsingissä 25.11.2025
Juho Ikonen
Maankäytön asiantuntija
aiheet: lausunto, kaivoslaki